Náhradná výsadba za vyrúbané topole na Slaneckej ceste pokračuje aj v týchto dňoch

Dátum

Namiesto 381 vyrúbaných stromov pribudne v ôsmich košických lokalitách vyše dvojnásobný počet líp, javorov, hrabov, dubov alebo pagaštanov.

V metropole východu sa v marci začala ďalšia etapa náhradnej výsadby stromov za 381 vyrúbaných stromov, ktoré museli ustúpiť rekonštrukcii a rozšíreniu Slaneckej cesty v mestskej časti Nad jazerom. 

Za vyrúbané stromy sa v celkovo ôsmich lokalitách mesta vysadí spolu 774 nových. Pôjde o rôzne druhy stromov a to najčastejšie o lipu, javor, hrab, dub či pagaštan. Náhradnú výsadbu zabezpečuje spoločnosť Záhradníctvo Hedera, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní s ponukou v sume 460 757 eur. Mesto sa pri uskutočňovaní primeranej náhradnej výsadby riadi rozhodnutím odboru životného prostredia Okresného úradu v Košiciach. 

„Veľmi zodpovedne sme pristúpili k náhradnej výsadbe a vysadíme ešte viac stromov, než tomu bolo v podobných prípadoch v minulosti. Celkovo to bude vyše dvojnásobok počtu stromov, ktoré sme v súvislosti s modernizáciou Slaneckej cesty museli vyrúbať,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Stromy sa vysádzajú vo viacerých lokalitách

V priebehu marca pribudne v rámci náhradnej výsadby za výrub na Slaneckej 306 stromov v piatich lokalitách v rôznych častiach mesta.

„Chceme, aby boli stromy súčasťou nášho mesta a potešili čo najviac obyvateľov. Aj pri dokončovaní Slaneckej cesty budeme myslieť a to, aby stromy a zeleň boli súčasťou mestskej časti Nad jazerom aj samotnej Slaneckej cesty,“ dodal primátor.

V utorok sa začala výsadba v mestskej časti Krásna. Priestor v areáli ZŠ s MŠ Sv. Marka Križina bude skrášľovať 30 novovysadených líp. Ďalších 17 stromov pribudne v týchto dňoch vo Všešportovom areáli (VŠA) popri chodníku medzi halami Cassosport a hádzanárskou halou Slavomíra Šipoša. 

Zelenšie budú lokality na Terase aj Nad jazerom

Náhradná výsadba sa uskutočnila aj v mestskej časti Nad jazerom, kde v polovici marca vysadili 106 drevín v okolí mimoúrovňovej križovatky Nižné Kapustníky – Slanecká cesta a v okolí zastávky Levočská. V rovnakej mestskej časti doplnilo voľné priestranstvo medzi MŠ Dneperská a Uralskou ulicou 13 javorov.

Najviac a to až 140 stromov, vysadili koncom zimy v parku nad Starou sladovňou v mestskej časti Západ. Ide o jeden z krokov k vytvoreniu novej oddychovej zóny a zeleného parku v lokalite, ktorá nadväzuje na zrevitalizovaný evanjelický cintorín a prepája mestskú časť Západ so Starým Mestom.

Nové stromy už rastú na sídlisku KVP

S náhradnou výsadbou za výrub stromov na Slaneckej ceste začalo Záhradníctvo Hedera ešte minulý rok. V troch lokalitách Sídliska KVP pribudlo vlani 468 drevín. Najviac, a to až 360 stromov našlo miesto na Povrazovej ulici, 85 stromov pribudlo v lokalite Moskovská trieda – Jasuschova a 23 drevín na ulici Jána Pavla II. Na jar ešte čaká tieto stromy zálievka a záverečné ošetrenie.

S výsadbou začína aj Správa mestskej zelene

S nástupom jari a teplejšieho počasia sa začína rozbiehať aj jarná výsadba pod taktovkou Správy mestskej zelene (SMsZ). Nové stromy pribudnú na vyše 50 lokalitách naprieč mestskými časťami v správe mestskej zelene.

Jej pracovníci vysadia spolu 338 stromov a 612 kríkov. Najviac stromov, spolu až 68, pribudne počas jarnej výsadby v mestskej časti Západ. Medzi lokality s najvyššími počtami vysadených stromov sa zaradí aj Verejný cintorín na Rastislavovej ulici na Juhu, Fábryho ulica v mestskej časti Dargovských hrdinov, Hronská ulica na Západe, Jakobyho v Starom Meste a Watsonova na Severe.

„Každý nový strom a krík zlepšuje kvalitu života v meste a pomáha v boji proti klimatickým zmenám, ochladzuje svoje prostredie, znižuje hluk aj prašnosť. Sme radi, že môžeme prispieť k vytváraniu lepšieho a zdravšieho mesta na život výsadbou nenahraditeľnej kostrovej zelene,“ povedala riaditeľka SMsZ Marta Popríková.

(DT)
Foto: Miro Vacula

Viac
článkov