Bezplatné cestovanie na Jazero môže skončiť na prokuratúre

Dátum

V závere pracovného týždňa sa na svojom predposlednom rokovaní v tomto volebnom období zišli poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach. Počas dvoch dní rokovali o 70 navrhnutých a doplnených bodoch.  

Na návrh poslankyne a starostky MČ Jazero Lenky Kovačevičovej (nezávislá) schválilo zastupiteľstvo na druhý pokus (v marci sa rokovanie o tomto bode prerušilo) zmenu tarify DPMK. Jej dodatok by cestujúcim od začiatku tohtoročných letných prázdnin až do konca augusta budúceho roka umožnil využívať bezplatnú prepravu po celej trase električkových liniek 1, 3, 9, R2. Po piatkovom doplnení uznesenia by rovnaká situácia nastala aj pri cestovaní autobusovou linkou 28. 

Schválené bezplatné cestovanie na Jazero a späť chce dať poslanec Filipko preskúmať prokuratúre 

Všetky spomínané linky začínajú alebo končia na sídlisku Nad Jazerom. Cestujúca verejnosť by mala v zmysle uznesenia nárok na bezplatnú prepravu na týchto linkách „po uplatnení zľavy v DPMK“. Tú však nebude možné uplatniť automaticky, presné podmienky ešte zverejní DPMK. Starostka svoj návrh zdôvodnila obmedzeniami v doprave počas aktuálnej rekonštrukcie Slaneckej ceste a snahou, aby čo najviac obyvateľov „presedlalo“ z áut do električiek.

Poslanec a predseda Dozornej rady DPMK Jozef Filipko (SMK) v piatkovej rozprave upozornil, že toto uznesenie nie je z jeho pohľadu v súlade so zákonom. Svojich kolegov a primátora mesta varoval, že ak bezplatné cestovanie vstúpi do platnosti, hodlá sa obrátiť na prokuratúru. Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) sa aj z tohto dôvodu a viacerým ďalším otáznikom súvisiacich s tým, že poslanci neschválili, odkiaľ sa na tento účel majú v rozpočte nájsť financie, v piatok rozhodol, že počká s podpisom uznesenia.

Zároveň požiada DPMK o finančné kalkulácie a právne analýzy, ktoré pôvodný poslanecký návrh a ani dôvodová správa neobsahovali. O tom, či cestujúci budú od 1. júla 2022 bezplatne jazdiť na Jazero a späť prostriedkami MHD sa bude podľa primátora diskutovať aj na Valnom zhromaždení DPMK, ktoré sa uskutoční budúci týždeň.

(JP)

Foto: Miro Vacula

Viac
článkov